Δράσεις στο πλαίσιο των Φυσικών Επιστημών στο 2ο ΓΕΛ Ευόσμου

Οι παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις και δράσεις που αφορούν τα μαθήματα της Φυσικής και της Χημείας πραγματοποιήθηκαν με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού Παταρούδη Σοφίας, ΠΕ04.4

Ημέρες Πολυτεχνείου

Την Πέμπτη 09 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές / μαθήτριες της Γ Λυκείου της ομάδας προσανατολισμού Θετικών Σπουδών παρακολούθησαν δίωρη εκδήλωση με τίτλο «Ημέρες Πολυτεχνείου». Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές / μαθήτριες ενημερώθηκαν από 7 εκπροσώπους των τμημάτων της Πολυτεχνικής σχολής Α.Π.Θ., είχαν τη δυνατότητα να επισκεφτούν την σχολή και ερευνητικές φοιτητικές ομάδες παρουσίασαν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους.

Επίσκεψη στα εργαστήρια συντήρησης του ΜΒΠ Θεσσαλινίκης

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές / μαθήτριες της Γ Λυκείου της ομάδας προσανατολισμού Θετικών Σπουδών πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα Εργαστήρια συντήρησης του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού στα πλαίσια του μαθήματος Χημείας. Οι μαθητές / μαθήτριες ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια ψηφιδωτού, μετάλλου και μικροτεχνίας και εικόνων. Μετά την ξενάγηση περιηγήθηκαν στις αίθουσες του μουσείου.

«Ψάξτο, Βρέστο, Λύστο»

Την Παρασκευή 09 Φεβρουαρίου 2024 μαθητές των τμημάτων Β5, Β6 και ΓΘΣ πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Πλανητάριο, όπου συμμετείχαν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Ψάξτο, Βρέστο, Λύστο» και παρακολούθησαν προβολή στο Κοσμοθέατρο (Τα θαύματα της μηχανικής). Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι ένα παιχνίδι βασισμένο στις αρχές STEM στα πρότυπα ενός παιχνιδιού απόδρασης από κλειστούς χώρους με συλλογή στοιχείων, επίλυση γρίφων και quiz γνώσεων. Συνδέεται με τα ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ και εντάσσεται στις παρακάτω θεματικές ενότητες του Λυκείου: «Πραγματικοί αριθμοί», «Εξισώσεις», «Ανισώσεις» και «Πρόοδοι» (ΔΠ Άλγεβρα Α’ Λυκείου). «Αναλογίες», «Εμβαδά» και «Στερεά σχήματα» (ΔΠ Γεωμετρία Β’ Λυκείου). «Κίνηση», «Νόμοι Νεύτωνα», «Ενέργεια» και «Φως» (ΔΠ Φυσική Α’ και Β’ Λυκείου).

«Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων»

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 μαθητές / -τριες του 2ου ΓΕΛ Ευόσμου παρακολούθησαν ημερίδα με θέμα: «Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων» στα πλαίσια των International Masterclasses 2024, στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Την ημερίδα διοργάνωσε η Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης (Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου) σε συνεργασία με την ερευνήτρια του Πειράματος ALICE στο CERN και μέλους του IPPOG, Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, τους Συμβούλους Εκπαίδευσης ΠΕ04 της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας παρακολουθήσαμε διάλεξη από τον Δρ. Χρήστο Ελευθεριάδη, Καθηγητή Τομέα Πυρηνικής Φυσικής, Τμήματος Φυσικής, Α.Π.Θ. με θέμα «Στοιχειώδη σωμάτια και δυνάμεις στο Σύμπαν: Η Φυσική στο CERN» και διάλεξη από τη Δρ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, Ερευνήτρια στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Ιταλίας και στο CERN με θέμα «ALICE – το πείραμα των βαρέων ιόντων στο Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων του CERN». Επίσης πραγματοποιήθηκε εικονική επίσκεψη στους χώρους του πειράματος ALICE του CERN. Μετά το διάλειμμα για μεσημεριανό φαγητό οι μαθητές / -τριες πραγματοποίησαν την εργαστηριακή άσκηση  «Το παιχνίδι της Ταυτοποίησης των Σωματιδίων – τι θα μετρήσετε σήμερα και πώς» κατά την οποία έκαναν ανάλυση δεδομένων από το πείραμα ALICE για την αναζήτηση «παράξενων σωματιδίων». Έγινε συλλογή αποτελεσμάτων από τις ομάδες εργασίας και συζήτηση τοπικά. Τέλος πραγματοποιήθηκε διεθνής τηλεδιάσκεψη για την αποτίμηση της δράσης και τον μελλοντικό σχεδιασμό δράσεων με επιστήμονες από το CERN και μαθητές από τα άλλα ιδρύματα που συμμετείχαν στην ημερίδα: ICN-UNAM (Μεξικό), Subatech Nantes (Γαλλία) και INFN Trieste (Ιταλία).

Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο

Οι μαθητές-τριες από  τα προγράμματα “Από το βιβλίο στην Οθόνη :Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα με ένα κλικ” και “Από το βιβλίο στην Οθόνη:Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα” πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο και στη μία από τις δυο εν λειτουργία Συναγωγές στη Θεσσαλονίκη , παραμονές του εορτασμού της μνήμης του ολοκαυτώματος (27/1).

Διαβάστε περισσότερα στο Blog της Βιβλιοθήκης.