ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Στις 11 Μαρτίου 2022 τα τμήματα ΓΣ1 ΚΑΙ ΓΣΥ επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο το οποίο φιλοξενεί στις συλλογές του περισσότερα από 10.000 κειμήλια, που σχετίζονται με την νεότερη και σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας.

Ξεκινώντας από την προεπαναστατική περίοδο και φτάνοντας μέχρι το 1974οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την Ελληνική Επανάσταση, τους Βαλκανικούς πολέμους καθώς και τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους.

Υπεύθυνη διοργάνωσης: Τσιτιρίδου Δέσποινα- Φιλόλογος

Συνοδοί καθηγητές: Ντόζης Αλέξανδρος-Φυσικός. Ευαγγελία Μπακάλη-Φιλόλογος

3D εκτυπωτής από τη δράση etwinning STEM 3.0

Το σχολείο μας ήταν ένα από τα 91 που πληρούσαν τα παρακάτω κριτήρια επιλογής από την ΕΥΥ του etwinning και επωφελήθηκαν με ένα 3D εκτυπωτή:

Να μην έχει ήδη 3d printer από δράση του eTwinning ή άλλη δράση

Να υπάρχει τουλάχιστον 1 εκπαιδευτικός του σχολείου που:

Να έχει τουλάχιστον 1 ετικέτα ποιότητας σε ένα eTwinning έργο την τελευταία πενταετία

Να υπάρχει ενασχόληση με Τ.Π.Ε. και οτιδήποτε καινοτόμο στην τεχνολογία (π.χ. συμμετοχή σε διαγωνισμούς ρομποτικής ή έργα STEM).

Η υποστήριξη της δράσης από την ΕΥΥ θα περιλαμβάνει:

• την παρακολούθηση 3 MOOCs από τους εκπαιδευτικούς των ωφελούμενων σχολείων
  • την υποστήριξη τους μέσα από τα forum
  • τη δημιουργία έργων στο eTwinning με την αξιοποίηση των υλικών που έλαβαν τα σχολεία
  • τη δημιουργία Κοινότητας Πρακτικής
  • webinars υποστήριξης της δράσης
  • τη δημιουργία “αποθήκης έργων” για την επαναχρησιμοποίησή τους από όλους τους εκπαιδευτικούς

Τον εκτυπωτή παραλάβαμε και θέσαμε σε λειτουργία (κος Δημήτριος Σταυρίδης ΠΕ89). Ακολουθούν φωτογραφίες και ένα μικρό βίντεο από τη λειτουργία του.