Διαδραστική Έκθεση Πειραμάτων Χημείας

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019 το τμήμα Α3 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο σχολικό συγκρότημα του 1ου ΓΕΛ και 1ου Γυμνασίου Σταυρούπολης, όπου παρακολούθησαν την «Διαδραστική έκθεση πειραμάτων Χημείας». Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Χημείας η Ένωση Ελλήνων Χημικών, ο Σύνδεσμος Χημικών Βορείου Ελλάδος, τα Ε.Κ.Φ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και το 1ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης  σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 του 2ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας πραγματοποίησαν την ημερίδα αυτή. Οι παρουσιάσεις των πειραμάτων πραγματοποιήθηκαν από ομάδα χημικών και μεταπτυχιακών φοιτητών, υπό την εποπτεία του κ. Πολυχρόνη Καραγκιοζίδη, αντιπροέδρου του Συνδέσμου Χημικών Βορείου Ελλάδoς και εκπροσώπου του Συνδέσμου Χημικών Βορείου Ελλάδος και της Ένωσης Ελλήνων Χημικών.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παταρούδη Σοφία ΠΕ04.2 Συνοδοί καθηγητές Ζιάκου Βασιλική ΠΕ03, Παπαδοπούλου Δήμητρα ΠΕ03

Συμμετοχή του 2ου ΓΕΛ στα Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων – International Masterclasses 2019

Το σχολείο μας ήταν ανάμεσα στα 14 που κληρώθηκαν για να συμμετέχουν τη Τρίτη 19 Μαρτίου στα «Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων – International Masterclasses 2019» που διοργανώθηκαν από το Ε.Κ.Φ.Ε.
Κέντρου, σε συνεργασία με την Ερευνήτρια του Πειράματος ALICE στο CERN, Δρ. Δ. Χατζηφωτιάδου και της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης (όπου και διεξήχθησαν) και με την υποστήριξη του Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων του Τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ.
Από το σχολείο μας συμμετείχαν 26 μαθητές στις πρωινές ομιλίες, ενώ το απόγευμα, στα βιωματικά εργαστήρια και στην τηλεδιάσκεψη με το CERN και με σχολεία από άλλες χώρες του κόσμου (Γαλλία, Μεξικό κ.α.) συμμετείχαν 4 κληρωθέντες μαθητές μας.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παταρούδη Σοφία ΠΕ04.2 , Συνοδοί καθηγητές: Κοκόλης Σταύρος ΠΕ04.1, Λάσκαρη Ελένη ΠΕ05

Το πείραμα του Ερατοσθένη και εργαστήρια συντήρησης

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 το τμήμα Β4 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα εργαστήρια συντήρησης εικόνων, χαρτιού, κεραμικής/ γυαλιού και ψηφιδωτών του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού.
Το τμήμα Β4 παράλληλα με την εκπαιδευτική επίσκεψη στα παραπάνω εργαστήρια πραγματοποίησε το πείραμα του Ερατοσθένη.
Τα ΕΚΦΕ Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Κω, Θεσπρωτίας και Αργολίδας, σε συνεργασία με το Iνστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, διοργανώνουν την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 (Εαρινή Ισημερία), δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2019».
Η διαδικασία των παρατηρήσεων, των μετρήσεων και των υπολογισμών υπεισέρχεται στη γνωστική περιοχή αρκετών σχολικών μαθημάτων όπως η Φυσική, η Γεωγραφία, τα Μαθηματικά, η Πληροφορική κλπ.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παταρούδη Σοφία ΠΕ04.2 , Συνοδοί καθηγητές  Μαρινάκη Ευαγγελία  ΠΕ04.3 , Λοϊζου Κλειώ ΠΕ01

Διδακτική επίσκεψη στο κτήμα Γεροβασιλείου

Στα πλαίσια των μαθημάτων της Βιολογία και της Χημείας της Β΄Λυκείου, διοργανώθηκε διδακτική επίσκεψη στο Κτήμα Γεροβασιλείου στις 28 Φεβρουαρίου 2019 με συνοδούς καθηγητές την κ. Παταρούδη Σοφία (ΠΕ04.2) και Καράμαλη Θεοδώρα (ΠΕ04.3). Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αμπελώνα, στο οινοποιείο (στους χώρους παραγωγής, εμφιάλωσης και παλαίωσης) και στο Μουσείο Οίνου. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τη φύση, γνώρισαν την αμπελοκαλλιέργεια και τη διαδικασία παραγωγής κρασιού. Σκοπός ήταν να εξοικειωθούν με το αμπέλι και τα προϊόντα του (είδη αλκοολούχων ποτών), με τις οινοπαραγωγικές διαδικασίες (αλκοολική ζύμωση) καθώς και με τις ιδιότητες της αιθανόλης. Παράλληλα, στο Μουσείο Οίνου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στην παγκόσμια ιστορία του αμπελιού και του κρασιού και να έρθουν σε επαφή με την έννοια του χρόνου, της κληρονομιάς, της συλλογής και του πολιτισμού γενικότερα.