Το 2ο ΓΕΛ Ευόσμου τιμήθηκε με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning

Το 2ο ΓΕΛ Ευόσμου τιμήθηκε  με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning για το 2019-2020 ως αναγνώριση της δουλειάς που γίνεται σε σχολικό επίπεδο στο πλαίσιο του eTwinning.

Η αρχή πίσω από τη νέα αυτή ετικέτα είναι το eTwinning επιθυμεί να αναγνωρίζει και να επιβραβεύει τη συμμετοχή, τη δέσμευση και την αφοσίωση όχι μόνο μεμονωμένων μελών του eTwinning, αλλά και ομάδων εκπαιδευτικών και σχολικών ηγετών από το ίδιο σχολείο.

1.004 σχολεία σε όλη την Ευρώπη  τιμήθηκαν με την Ετικέτα αυτή μετά από μια διαδικασία αίτησης δύο φάσεων. Τα σχολεία που τιμήθηκαν με τον τίτλο αυτόν είναι πρωτοπόρα και αναγνωρίζονται ως ηγέτες σε τομείς όπως τους εξής:

• Ψηφιακή πρακτική
  • Πρακτική ηλεκτρονικής ασφάλειας (eSafety)
  • Καινοτόμες και δημιουργικές παιδαγωγικές προσεγγίσεις
  • Προώθηση συνεχούς επαγγελματικής ανάπτυξης του προσωπικού
  • Προώθηση πρακτικών συνεργατικής μάθησης με το προσωπικό και τους μαθητές

Αυτό δεν αποτελεί απλά την αναγνώριση της προσωπικής επιτυχίας επιμέρους εκπαιδευτικών του σχολείου, αλλά και αναγνώριση των εξαιρετικών επιτευγμάτων ολόκληρης της ομάδας του eTwinning.

Βραβείο Σχολείου eTwinning 2019-2020

Συμμετοχή του 2 ου ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ στην «Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού»

Με κέφι και όρεξη την Τετάρτη 3 και την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 ομάδα εθελοντών
μαθητών στα πλαίσια της «Σχολικής Εβδομάδας Εθελοντισμού» ομόρφυνε τα παρτέρια φυτεύοντας λουλούδια και βοήθησε στον καθαρισμό της αυλής του σχολείου.
Σκοπός της δράσης ήταν η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, η εθελοντική δράση για κοινωφελή σκοπό, η ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας και συλλογικότητας.
Στην δράση συμμετείχαν 20 μαθητές με υπεύθυνη την Υποδιευθύντρια του σχολείου Ζιάκου Βασιλική, Μαθηματικό.

“Ο Μαραγκός” Κώστας Κουτρουμπάκης στη Βιβλιοθήκη του 2ου ΓΕΛ Ευόσμου

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 οι μαθητές του Β5 είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν και να μιλήσουν με τον εκπαιδευτικό-συγγραφέα Κώστα Κουτρουμπάκη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ο συγγραφέας παρουσίασε στους μαθητές το βιβλίο του “Ο Μαραγκός”, που κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του 2018 από τις εκδόσεις Ενύπνιον.

Περισσότερα στο Blog της Βιβλιοθήκης