Γνωριμία με τον «κόσμο» των STE(A)M στο 2ο ΓΕΛ Ευόσμου

Στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας ( Άξονας: Συμμέτοχη εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις, Σχέδιο δράσης: Γνωριμία με τον «κόσμο» των STE(A)M, Ομάδα: Τοπουρτής Δημήτριος,  Ντόζης Αλέξανδρος) για την ενημέρωση καθηγητών  και μαθητών για τις νέες τεχνολογίες και ειδικότερα την εφαρμογή τους στον χώρο της εκπαίδευσης STE(A)M,  προσκλήθηκε  το ΔΙΠΑΕ ( Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος) για μία ενημερωτική – Επιμορφωτική δράση.

Ο πρόεδρος του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, Αναπληρωτής καθηγητής  κ. Τσαγκάρης Απόστολος αποδέχτηκε άμεσα την πρόσκληση και μαζί με τον υποψήφιο διδάκτορα κ. Καμούτση Κωνσταντίνο  επισκέφθηκαν το Λύκειο μας στις 14-12-2023.

Μετά από μία  παρουσίαση του κ. Τσαγκάρη  γενικά για τον χώρο της τεχνολογίας, παρουσίασε το STE(A)M στα πλαίσια της ανακαλυπτικής  μάθησης στο χώρο της εκπαίδευσης. Ακολούθησε επίδειξη μικρών ρομποτικών συστημάτων από τον κ. Καμούτση.

Στο τέλος υπήρξε συζήτηση και απάντησαν σε ερωτήσεις συναδέλφων και μαθητών.