COMENIUS I

Συμμετοχή του 2ου Λυκείου Ευόσμου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius I

σε συνεργασία με Λύκεια Ιταλίας και Γαλλίας.

ΘΕΜΑ

«Το ψηφιδωτό της Ευρώπης. Η βυζαντινή τέχνη και οι επιδράσεις της

στις ρίζες της σύγχρονης Ευρωπαϊκής ταυτότητας»

«Mosaics»

Συνεργαζόμενα σχολεία

ΣΧΟΛΕΙΟ                                                   ΧΩΡΑ

1.     2ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου                                       Ελλάδα

2.        Lycée de l' image et du son                                        Γαλλία

3.     Liceo Artistico Statale: Amedeo Modigliani            Ιταλία

Παρακάτω παρουσιάζεται μέρος από την εργασία για τα ψηφιδωτά

Ο 'Αγιος Δημήτριος

Ψηφιδωτά

Ο γιος Δημήτριος και άγγελος που σαλπίζει.

Στην ανατολική όψη του δυτικού τοίχου του βόρειου κλείτους, πάνω από την είσοδο από το νάρθηκα, εικονίζεται ο Άγιος Δημήτριος με υπατική στολή. Στα δεξιά του προβάλλει μέσα από πολύχρωμο σύννεφο ένας άγγελος που σαλπίζει. Γερτός και με το βλέμμα λοξά, προς την αριστερή γωνία, οδηγεί τον θεατή προς τον Άγιο. Μέσα σ' ένα φυσιοκρατικό τοπίο, οι δύο μορφές με το απόκοσμο βλέμμα τους, υποβάλλουν μια έντονη αίσθηση υπερβατικής ατμόσφαιρας.

Ο γιος Δημήτριος με δύο παιδιά

Προσφορά παιδιών στον γιο Δημήτριο. Στο νότιο κλίτος πάνω από την τοξωτή είσοδο από τον νάρθηκα παριστάνεται η προσφορά παιδιών στον γιο που εικονίζεται μετωπικά στο κέντρο, στην τυπική υπερβατική στάση, δεομένου με υψωμένες τις χρυσές παλάμες του. Γύρω του μέσα σ' ένα τοπίο με έντονο χρώμα και φως ξετυλίγεται μια σκηνή προσφοράς παιδιών στον γιο. Λεπτή τέχνη του ψηφιδωτού που ενώνει «το υπερβατικό» με το «γήινο», τον άνθρωπο με το θείο και αποτυπώνει την σχέση αγάπης του Αγίου Δημητρίου με τους συμπολίτες του.

Η Αγία Σοφία

Ο ναός της Αγίας Σοφίας βρίσκεται στην οδό Αγίας Σοφίας, κάθετα στην Εγνατία οδό και είναι ο μητροπολιτικός ναός της πόλης.

Ο ναός ιδρύθηκε τον 8ο αιώνα και είναι αφιερωμένος στη Σοφία και το Λόγο του Θεού. Έχει κτιστεί πάνω σε μία μεγάλη πεντάκλιτη παλαιοχριστιανική βασιλική με διαστάσεις 122χ 53μ.

Ο τρούλος της Αγίας Σοφίας

Πρόκειται για μια μνημειακή σύνθεση, όπου μέσα σε ένα υπερβατικό βραχώδες τοπίο ελαιώνα, κινούνται οι εκφραστικές μορφές των αποστόλων που παρακολουθούν, εκφράζοντας έντονα συναισθήματα δέους, θαυμασμού, και κατάπληξης, την ανάληψη του Χριστού μέσα σε κυκλική δόξα.

Τα ψηφιδωτά της Αγίας Σοφίας αποτελούν εντυπωσιακά δείγματα της βυζαντινής τέχνης του ψηφιδωτού και δίνουν μια ιδιαίτερη μεγαλοπρέπεια στο βυζαντινό ναό.

Η Θεοτόκος

Η ακίνητη υπερβατική μορφή της Θεοτόκου και οι ωραίες και γεμάτες πνευματικότητα ανάλαφρες μορφές των αγγέλων αποτελούν το σύνδεσμο ανάμεσα στη γη και στον ουρανό.

Οι απόστολοι Πέτρος και Ιωάννης

ργα μαθητών του σχολείου μας.  'Εκθεση 13-3-2006

Φωτογραφικό Υλικό Comenius l από την επίσκεψη στην Ελλάδα

Επίσκεψη και ξενάγηση στο Δίον με τους εταίρους μας του προγρ. Comenius I

Τα καλύτερα από το CD μας

1.  ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ (Θρησκ. ύμνος 6ου αι.)

2.  ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ (Μ. Ασία)

3.  Σ΄ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣ΄ΩΡΑΙΑ (Μ. Ασία)

4.  ΤΖΙΒΑΕΡΙ (Αιγαίο)

5.  ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ (Κωνσταντινούπολη)

6.  ΣΤΟ 'ΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ (Προποντίδα)

7.  ΤΟΥ ΒΟΤΑΝΙΚΟΥ Ο ΜΑΓΚΑΣ

Συμμετέχουν 80 μαθητές από τις  Α', Β' κ Γ' τάξεις του Λυκείου μας

Έκθεση έργων μαθητών Εταιρικών Σχολείων

στο Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού επίσης έγινε

η συγγραφή του παρακάτω δίγλωσσου βιβλίου:

Κάντε κλικ στον τίτλο για να το δείτε.

Β Υ Ζ Α Ν Τ Ι Ν Ε Σ  Ψ Η Φ Ι Δ Ε Σ  ΣΤΗΝ  Ε Υ Ρ Ω Π Η

Byzantine tesserae in Europe